top of page
Search

"Southern Region Fencers Shine at The British Youth Championships: A Recap of the Results"

Updated: May 9



The photo is not related to the BYCx 2024


The 2024 edition of the British Youth Championships came to an end yesterday. Almost 1200 fencers stepped on the pistes of the English Institute of Sports in Sheffield over three days. A great display of excellent fencing from everyone involved and medals for the top 8 fencers in each category.


133 fencers from Southern Region went to Sheffield to represent their clubs and our Region and you will find all their results in this post.

Well done to all of them, their coaches and parents! The Region is proud of you!


Please note that due to British Fencing rules fencers can represent Southern Region while fencing for a club that is not based in our Region.


U12 Men's foil (77)

3 Stirling Charles, Sussex House Fencing Club

5 Li Leo, Club Escrime Winchester

36 Nickson Joshua, Swindon Fencing Club

43 Routledge Charlie, Sarum Swords

65 Worsley Toby, Unattached

68 Williamson Gabriel, Oxford Fencing Club

74 Sachdev Armaan, Metro-land Fencers

75 Potter William, Swindon Fencing Club

76 Istov David Stefan, Club Escrime Winchester


U14 Men's Foil (87)

13 Yeung Pok Man Brandan, Espada Fencing Club

40 England-Holland Ethan, Espada Fencing Club

50 Roberts Isaac, Espada Fencing Club

58 Howell Thomas, Club Escrime Winchester

62 Jones Russell, Espada Fencing Club

73 Edmunds Aubin, Club Escrime Winchester


U16 Men's Foil (68)

15 Stahl Matther, Sarum Swords

16 Stirling William, ZFW Fencing Club

26 Bradbury Magnus, Club Escrime Winchester

38 Roberts Alexander, Dilettante

42 Redmill Toby, Romsey Fencing Club

47 Halim Adam, Swindon Fencing Club

53 Samuelson Dominik, Salle Eton Fencing Club

54 Nethercleft William, Thame Duellists

56 Baig Sarim, RGS High Wycombe

58 Lee Caspian, Eton College


U18 Men's Foil (49)

1 Stirling Henry, ZFW Fencing Club

13 Wyman Luke, Oxford Fencing Club

26 Skordis Adam, Unattached

28 Sheehan Liam, RGS High Wycombe

32 Talbot Alexander, Club Escrime Winchester

35 England-Holland Elliott, Espada Fencing Club

43 Wickham Jacob, Swindon Fencing Club


U12 Women's Foil (47)

3 Kan Wai Yan Kenix, Fighting Fit Fencing Club

6 Hou Xu, Sarum Swords

21 Foster Audrey, Oxford Fencing Club

28 Weekes Daisy, Salle Boston

31 Crutchfield Zara, Swindon Fencing Club

37 Weekes Lily, Salle Boston

44 Worsley Zara, Unattached

45 Medaly Elissa, Thame Duellists

46 O'Dwyer Erin, Swindon Fencing Club


U14 Women's Foil (59)

3 Tingay Emily, Swindon Fencing Club

7 Bradbury Cosima, Club Escrime Winchester

14 Liu Lok Yee, Oxford Fencing Club

17 Careless Matilda, Club Escrime Winchester

19 Jin Heyan, Luso International Fencing

23 Scudder Embla, Swindon Fencing Club

26 Walker Pip, Club Escrime Winchester

28 Stafford Elizabeth, Wycombe Abbey School

55 Biao Smith Fleur, Club Escrime Winchester


U16 Women's Foil (51)

17 Bell Maisie, Swindon Fencing Club

18 Talbot Elena, Fencers Club London

34 Baker Katherine, Romsey Fencing Club

37 Wood Charlotte, Swindon Fencing Club

40 Atkinson-Meyer Hermione, Metro-land Fencers

42 Tageldin Janna, Hillingdon Musketeers


U18 Women's Foil (24)

6 Rudman-Bromley Ella-marie, Sarum Swords

10 Schauer Lily, ZFW Fencing Club

18 Bayer Emma, Thame Duellists

U12 Men's Sabre

21 Moore Rufus, Espada Fencing Club

37 Rocha Vicente, Swindon Fencing Club

40 Gowda Arya, Espada Fencing Club


U12 Men's Sabre (43)

21 Moore Rufus, Espada Fencing Club

37 Rocha Vicente, Swindon Fencing Club

40 Gowda Arya, Swindon Fencing Club


U14 Men's Sabre (60)

25 Scott-Robinson Alfred, Portsmouth and Southsea Fencing Club

47 Salmon Sebastian, Swindon Fencing Club


U16 Men's Sabre (47)

25 Nobes Oliver, Swindon Fencing Club

42 Bunford Oscar, Espada Fencing Club

47 Button George, Portsmouth and Southsea Fencing Club


U18 Men's Sabre (32)

13 Stewart Alexander, Salle Eton Fencing Club

17 Kirby Benjamin, RGS High Wycombe

28 Wickham Jacob, Swindon Fencing Club

32 Skordis Adam, Unattached


U12 Women's Sabre (32)

25 Dixon Ava, Swindon Fencing Club

32 Gayler Baird Phoebe


U14 Women's Sabre (37)

30 Tingay Emily, Swindon Fencing Club

32 Chen Yayu, Dilettante

34 Vadgama Shruti, Unattached

34 Huang Miuccia, Unattached


U16 Women's Sabre (30)

20 Elliott Caragh, Espada Fencing Club

23 Bell Maisie, Swindon Fencing Club


U18 Women's Sabre (13)

7 Hislop Sophie, Dauntsey's School

11 Gemesi Villo, Salisbury Fencing Club

U12 Men's Epee (48)

6 Chan Carson, VF Fencing Club

7 Piper Elijah, VF Fencing Club

10 Nickson Joshua, Swindon Fencing Club

26 Worsley Toby, Unattached

27 Souch Oscar, Swindon Fencing Club

37 Liddle Rupert, VF Fencing Club

39 Lee Thomas, Swindon Fencing Club


U12 Men's Epee (48)

6 Chan Carson, VF Fencing Club

7 Piper Elijah, VF Fencing Club

10 Nickson Joshua, Swindon Fencing Club

26 Worsley Toby, Unattached

27 Souch Oscar, Swindon Fencing Club

37 Liddle Rupert, VF Fencing Club

39 Lee Thomas, Swindon Fencing Club


U14 Men's Epee (70)

25 So Ming Lok, Luso International Fencing

29 Jones Russell, Espada Fencing Club

31 Howell Thomas, Club Escrime Winchester

43 Rajah Zen, Swindon Fencing Club

54 Trepess Elliot, Reading Fencing Club


U16 Men's Epee (73)

13 Alam Muaadh, Luso International Fencing

18 Andrews Jackson, Reading Fencing Club

30 Woolf Maximillian, Club Escrime Winchester

34 Hall Luca, Luso International Fencing

35 Farago Zalan Zeno, Luso International Fencing

41 Wilkinson Aaron, Four of Clubs

44 Gregory Henry, Luso International Fencing

51 Richards Edward, Abingdon Vale Fencing Club


U18 Men's Epee (53)

3 Beautyman Cador, Knightsbridge Fencing Club

16 Morgan Leo, Luso International Fencing

32 So Ming Heu, Luso International Fencing

34 Zino Jack, Dauntsey's School

35 Hinkley Aiden, Swindon Fencing Club

39 Blumfield Harrison, Luso International Fencing

40 Seaton William, Luso International Fencing


U12 Women's Epee (34)

11 Ivanova Danaya, Luso International Fencing

12 Stanway Victoria, Luso International Fencing

15 Joyce Lily, Swindon Fencing Club

21 O'Dwyer Erin, Swindon Fencing Club

28 Steadman Laura, Salle Eton Fencing Club

29 Gayler Baird Phoeve, Swindon Fencing Club

31 Finet Siobhan, VF Fencing Club


U14 Women's Epee (59)

2 Tchalenko Thea, Brixton Fencing Club

11 Harff Margarita, Oxford Fencing Club

16 Thatcher JJ, Swindon Fencing Club

18 Careless Matilda, Club Escrime Winchester

24 Chan Verena Hiu Yu, Luso International Fencing

27 Stuart Zara, Swindon Fencing Club

36 Doyle Aoife, Swindon Fencing Club

46 Scudder Embla, Swindon Fencing Club

56 Bracken Eleanor, Swindon Fencing Club


U16 Women's Epee (55)

31 Egner Mollie, Southampton Epee Club

39 Larionova Anna-Emiliya, Luso International Fencing

40 Petruseviciute Tia, Luso International Fencing

43 Wood Charlotte, Swindon Fencing Club


U18 Women's Epee (25)

9 Ryan Elizabeth, Reading Fencing Club

10 Hall Sofia, Luso International Fencing

15 Jordan Charlotte, Swindon Fencing Club

22 Walker Matilda, Unattached


149 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page